SexyBookmarks v2.6.1.2 - en to da translation catalogue (164 entries)

en:  (Dutch)
da:  (Hollandsk)

en:  (Japanese)
da:  (Japansk)

en:  (Polish)
da:  (Polsk)

en:  (Russian)
da:  (Russisk)

en:  (Spanish)
da:  (Spansk)

en:  (Swedish)
da:  (Svensk)

en:  Short URLs have been reset.
da: Korte URL's er blevet nulstillet.

en:  for users who understand how to edit CSS/JS and intend to change/edit the associated images themselves. No support will be offered for this feature, as I cannot be held accountable for your coding/image-editing mistakes. Furthermore, this feature was implemented as a favor to the thousands of you who asked for such a feature, and as such, I would appreciate it if you could refrain from sending nasty emails when you break the plugin due to coding errors of your own.
da:  for brugere der har forstand på at ændre CSS/JS, og som har intentioner om at ændre the associerede billeder på egen hånd. Der yders ikke support for denne feature, og jeg kan ikke holdes ansvarlig for dine kode/billede-ændrings fejl. Yderligere, så er denne feature tilføjet, som en hjælp til de tusinde brugere der har efterspurgt en sådan, og derfor vil jeg sætte stor pris på, at i ikke sender mig ubehagelige emails, når i har ødelagt plugin'et, pga. egenhændige kodefejl.

en:  in your bookmarking menu
da:  i din bogmærke menu

en: "Email to a Friend" link
da: "Email til en ven" linket

en: Above Content
da: Ovenover indholdet

en: Add nofollow to the links?
da: Tilføj et "nofollow! til links?

en: Add this to
da: Tilføj dette til

en: Add this to Wykop!
da: Tilføj til Wykop!

en: Add to a lense on
da: Tilføj til en lense på

en: All
da: Alle

en: Animate-expand multi-lined bookmarks?
da: Animér-udvid multi-linie bogmærker?

en: Auto-space/center the bookmarks?
da: Auto mellemrum/centrering til bogmærker

en: Background Image Options
da: Indstillinger for baggrundsbillede

en: Below Content
da: Under indholdet

en: Blend this!
da: Blend dette!

en: Blog this on
da: Blog dette på

en: Bookmarks this on
da: Bogmærk dette på

en: Bug Patch: Artem Russakovskii
da: Fejlretter: Artem Russakovskii

en: Bug Submission Form
da: Fejlrapportérings formular

en: Bump this on
da: Bump dette på

en: CN Translation: Joojen
da: CN oversættelse: Joojen

en: Cancel
da: Annullér

en: Center
da: Centrering

en: Check this box ONLY if you notice jQuery being loaded twice in your source code!
da: Vælg KUN denne funktion, hvis du kan se jQuery bliver loaded to gange  i kildekoden!

en: Check this box to include
da: Vælg denne indstiling for at inkludere

en: Check this box to include the
da: Vælg denne indstillinge for at inkludere

en: Click here for help with this option
da: Klik her for at få hjælp til denne indstilling

en: Click here to close this message
da: Klik her for at lukke besked

en: Clip this to
da: Klip dette til

en: DE Translation: Gunther Wegner
da: DE oversættelse: Gunther Wegner

en: Default Content Category:
da: Standard indholdskategori:

en: Default Media Type:
da: Standard media type:

en: Default Tags:
da: Standard tags:

en: Delete the directory named "sexy-mods".
da: Slet mappen ved navn "sexy-mods".

en: Deselect the "Use custom mods" option.
da: Fravælg "Use custom mods"

en: Digg this!
da: Digg dette!

en: Disable sponsor messages?
da: Deaktivér sponsor meddeleser?

en: ES Translation: Javier Pimienta
da: ES oversættelse: Javier Pimienta

en: Email this to a friend?
da: Email til en ven?

en: Enabled Networks
da: Aktiverede netværk

en: End Of Code Generated By SexyBookmarks
da: Slut på kode genereret af SexyBookmarks

en: Engage with this article!
da: Engage med denne artikel!

en: Enter Custom Amount?
da: Indtast beløb?

en: Enter a comma separated list of general tags which describe your site's posts as a whole. Try not to be too specific, as one post may fall into different "tag categories" than other posts.
da: Indtast en komma-sepereret liste af tags, der beskriver dit sites indlæg som helhed. Forsøg ikke at være alt for specifik, da et indlæg kan falde under forskellige "tag kategorier" end andre indlæg.

en: FR Translation: Maitre Mo
da: FR oversættelse: Maitre Mo

en: Feature Request Form
da: Feature forespørgsel formular

en: Frequently Asked Questions
da: Ofte stillede spørgsmål

en: Fugue Icon Sprite: Alison Barrett
da: Fugue ikon sprite: Alison Barrett

en: Fugue Icons: Pinvoke
da: Fugue ikoner: Pinvoke

en: Functionality Settings
da: Indstillinger for funktioner

en: General Functionality Options:
da: Generelle indstillinger for funktioner:

en: Go to the SexyBookmarks plugin options page. (settings->sexybookmarks)
da: Gå til SexyBookmarks plugin indstillings-siden (indstillinger->sexybookmarks)

en: Grind this! on
da: Grind dette på

en: Helpful Plugin Links
da: Nyttige plugin links

en: Hide menu from mobile browsers?
da: Skjul menu'en for mobile browsere

en: How it works...
da: Hvordan der virker...

en: IT Translation: Carlo Veltri
da: IT oversættelse: Carlo Veltri

en: IT Translation: Giovanni Zuccaro
da: IT oversættelse: Giovanni Zuccaro

en: If you happen to completely screw up the code, you can follow these directions to reset the plugin back to normal and try again if you wish:
da: Hvis du kommer til at lave totalt kludder i koden, kan du følge disse anvisninger til at gendanne plugin'et, så du kan førsøge igen hvis du ønsker det.

en: If you like SexyBookmarks and wish to contribute towards it's continued development, you can use the form below to do so.
da: Hvis du kan li' SexyBooksmarks, o ghvis du gerne vil bidrage til den fortsatte udviklng, kan du benytte nedenstående formular til formålet.

en: Installation &amp; Usage Guide
da: Intallations &amp; brugsanvisning

en: Just a quick note... When you edit the styles and images to include your own custom backgrounds, icons, and CSS styles, be aware that those changes will not be reflected on the plugin options page. In other words: when you select your networks to be displayed, or when you select the background image to use, it will still be displaying the images from the original plugin directory.
da: En kort note... Når du redigerer stilen og billederne til at indeholde dine egne tilpassede ikoner og CSS styles, vær' da opmærksom på, at disse ændinger ikke vil kunne ses på plugin indstillings-siden. Med andre ord: Når du vælger de netværk der skal vises, eller når du vælger et baggrundsbillede der skal vises, vil det stadig stå som billedet fra den originale plugin sti.

en: Login to your WordPress dashboard.
da: Login i din WordPress admin.

en: Login to your server via FTP or SSH. (whichever you are more comfortable with)
da: Login på din server via FTP eller SHH. (hvad end du har det bedst med)

en: Manual Mode
da: Manuel indstilling

en: Mark this on
da: Markér dette på

en: Maybe you would consider
da: Måske du vil overveje

en: Menu Location (in relevance to content):
da: Placering af menu'en (i relevans til indhold):

en: Menu Placement
da: Placering af menu'en

en: Moo this on
da: Moo dette på

en: Most Popular
da: Mest populære

en: Navigate to your wp-content directory.
da: Navigér til din wp-content mappe.

en: Need help with this? Find it in the
da: Brug for hjælp til dette? Find det i

en: No
da: Nej

en: None
da: Ingen

en: Once you have saved your changes, you will be able to edit the image sprite that holds all of the icons for SexyBookmarks as well as the CSS which accompanies it. Just be sure that you do in fact edit the CSS if you edit the images, as it is unlikely the heights, widths, and background positions of the images will stay the same after you are done.
da: Så snart du har gemt dine indstillinger, vil du kunne redigere billedet, på trods af at det indeholder ikonerne for SexyBookmarks, såvel som CSS'en der følger det - for at være sikker på at du rent faktisk får CSS'en redigeret, hvis du redigerer billederne, da det er usansynligt at højde, brede og baggrundspositionen for billederne, vil forblive den samme efter du er færdig.

en: Open links in new window?
da: Åben links i et nyt vindue?

en: Original Skin Icons: Function
da: Original skin ikoner: Function

en: Other SexyBookmarks Platforms
da: Andre SexyBookmarks platforme

en: Override Styles With Custom Mods Instead?
da: Anvend tilpassede mods, i stedet for Styles?

en: Ping this on
da: Ping dette på

en: Please choose where you want the menu displayed.
da: Vælg venligst hvor du gerne vil ha' menu'en vist.

en: Please choose where you would like the menu to be displayed.
da: Vælg venligst hvor du ønkser at få menu'en vist.

en: Please enter the URL you'd like me to link to if you are a top contributor.
da: Indtast venligst URL'en der skal linkes til, hvis du er en top bidrag yder.

en: Plugin Aesthetics
da: Plugin udseende

en: Post this on
da: Tilføj dette på

en: Post this to
da: Tilføj dette til

en: Posts, pages, or the whole shebang?
da: Indlæg, sider, eller hele molevitten?

en: Primary Content Category:
da: Primær indholdskategori:

en: Print Friendly
da: Print venlig udgave

en: Promote this on
da: Fortæl om dette link på

en: Push this on
da: Push dette på

en: RO Translation: Ghenciu Ciprian
da: RO oversættelse: Ghenciu Ciprian

en: RU Translation: Yuri Gribov
da: RU oversættelse: Yuri Gribov

en: Recommended
da: Foreslåede

en: Reset all Short URLs
da: Nulstil alle korte URL's

en: Return to Your Dashboard
da: Vend tilbage til kontrolpanelet

en: STRICTLY
da: UDELUKKENDE

en: Save Changes
da: Gen ændringer

en: Save this to
da: Gem dette på

en: Save your changes.
da: Gen dine ændringer

en: Seed this on
da: Del dette på

en: Select Preset Amount?
da: Vælg forudbestemt beløb?

en: Select the Networks to display. Drag to reorder.
da: Vælg de netværk der skal vises. Træk dem med musen, for at arrangere rækkefølgen.

en: Send this page to
da: Send dette til

en: SexyBookmarks Development Support
da: SexyBookmarks udviklings-support

en: SexyBookmarks has been disabled on this page
da: SexyBookmarks er blevet deaktiveret på denne side

en: Share this on
da: Del dette på

en: Show in RSS feed?
da: Vis i RSS feed?

en: Since you have chosen for the plugin to override the style settings with your own custom mods, it will now pull the files from the new folders it is going to create on your server as soon as you save your changes. The file/folder locations should be as follows:
da: Eftersom du har valgt at plugin'et skal bestemme over udseenet med dine egne tilpassede mods, vil det nu hente filerne fra de nye mapper, som det vil oprette på din server, så snart du gemmer dine indstillinger. Fil/mappe stien skal være som følger:

en: Space
da: Mellemrum

en: Sphinn this on
da: Sphinn dette til

en: Start Of Code Generated By SexyBookmarks
da: Start på kode genereret af SexyBookmarks

en: Store this link on
da: Gen dette link på

en: Stumble upon something good? Share it on StumbleUpon
da: Faldet over noget godt? Del det på StumbleUpon

en: Submit a Translation
da: Indsend en oversættelse

en: Submit this link to
da: Send dette link til

en: Submit this story to
da: Tilføj denne historie til

en: Submit this to
da: Send dette til

en: Submit tip to
da: Send tip til

en: Subscribe to the comments for this post?
da: Abonnér på kommenentarere til dette indlæg?

en: Suggest this article to
da: Foreslå denne artikel til

en: Support by Donating
da: Hjælp ved at donere

en: TR Translation: &#214;mer Taylan Tu&#287;ut
da: TR oversættelse: &#214;mer Taylan Tu&#287;ut

en: This feature is still in the experimental phase, so please
da: Denne feature er i en experimental fase, så venligst

en: This list is primarily used as a failsafe in case you forget to enter WordPress tags for a particular post, in which case this list of tags would be used so as to bring at least *somewhat* relevant search queries based on the general tags that you enter here.
da: Denne liste er primært en sikkerhedsanordning, i tilfælde af at du glemmer at indtaste WordPress tags for et specifikt indlæg. I sådanne tilfælde, vil denne liste bruges til at gi' et *nogenlunde* relevant generelt tag, således indlæget nemmere kan findes i søgninger.

en: This option is intended
da: Denne indstilling er

en: This will clear <u>ALL</u> short URLs. - Are you sure?
da: Dette vil slette <u>ALLE!</u> korte  URL's - Er du sikker?

en: Tip this to
da: Tip dette til

en: Top Supporters
da: Top bidrag ydere

en: Translation Contributors
da: Oversættelses-hjælpere

en: Tweet This!
da: Tweet dette!

en: Twitter Friendly Links Plugin
da: Twitter Friendly Links Plugin'et

en: Twitter Options:
da: Twitter indtillinger:

en: Twitter encoding fix: Gautam Gupta
da: Twitter kodning fix: Gautam Gupta

en: Twittley Defaults:
da: Twittley standarder:

en: Use a background image?
da: Anvend et baggrundsbillede?

en: Warning!
da: Advarsel!

en: Which URL Shortener?
da: Hvilken URL-forkorter?

en: Yahoo! Buzz Defaults:
da: Yahoo! Buzz standarder:

en: Yes
da: Ja

en: You can't display the menu if you don't choose a few sites to add to it!
da: Menu'en vises ikke, før du har tilføjet et par sites!

en: You must first download and activate the
da: Du skal først downloade og aktivere

en: You need to select the primary category for any articles submitted to Twittley.
da: Du skal vælge en primær kategori, for artikler sendt til Twittley.

en: You need to set at least 1 default tag for any articles submitted to Twittley.
da: Du skal vælge mindst 1 standard tag, for artikler sendt til Twittley.

en: Your changes have been saved successfully!
da: Dine ændinger blevet gemt korrekt!

en: a 'Subscribe to Comments' link
da: et 'abbonnér på kommentarere' link

en: an error occurred in SexyBookmarks
da: en fejl er opstået i SexyBookmarks

en: before hosting your own short URLs...
da: før du kan hoste dine egen korte URL's...

en: bit.ly bug fix: Konstantin Kovshenin
da: bit.ly fejlretter: Konstantin Kovshenin

en: close
da: luk

en: da-DK Translation: Mads Floe
da: DK oversættelse: Mads Floe

en: donating
da: at donere

en: jQuery Compatibility Fix
da: jQuery kompatibilitet's fix

en: jQuery Related Options
da: jQuery relaterede indstillinger

en: official install guide
da: den officelle installationsguide

en: report any bugs
da: rapportér fejl

en: you may find
da: som du oplever
