SexyBookmarks v4.0.4.1 - en to it translation catalogue (204 entries)

en:  (Dutch)
it:  (Tedesco)

en:  (Estonian)
it:  (Estone)

en:  (Japanese)
it:  (Giapponese)

en:  (Polish)
it:  (Polacco)

en:  (Russian)
it:  (Russo)

en:  (Spanish)
it:  (Spagnolo)

en:  (Swedish)
it:  (Svedese)

en: (Italian)
it: (Italiano)

en: (SexyBookmarks may not work with this option turned off)
it: (SexyBookmarks potrebbe non funzionare con questa opzione disattivata)

en: <b style="font-size:14px;line-height:22px;">Did you know that content from this website has been shared <span style="color:#CC1100;"><span id="bonusShareCount"></span> time(s)</span> in the past <span id="bonusShareTimeFrame"></span> day(s)?</b>
it: <b style="font-size:14px;line-height:22px;">Sapete che il contenuto di questo sito è stato condiviso <span style="color:#CC1100;"><span id="bonusShareCount"></span> volta/-e</span> nel/-i passato/-i <span id="bonusShareTimeFrame"></span> giorno/-i?</b>

en: Above & Below Content
it: Sopra e sotto al contenuto

en: Above Content
it: Sopra al contenuto

en: Above bookmarks to the Left
it: Sopra i preferiti a sinistra

en: Above bookmarks to the Right
it: Sopra i preferiti a destra

en: Add Facebook required namespaces to your HTML tag? (recommended)
it: Aggiungere i namespaces Facebook necessari ai vostri tag HTML? (consigliato)

en: Add Nofollow to Links
it: Aggiungi la proprietà 'nofollow' per i link

en: Add this link to
it: Aggi il link a

en: Add this to
it: Aggiungilo a

en: Add this to Wykop!
it: Aggiungilo a Wykop!

en: Add to a lense on
it: Aggiungilo in

en: Additional Buttons
it: Bottoni aggiuntivi

en: All
it: Tutti

en: All settings have been reset to their default values.
it: Sono state ripristinate tutte le impostazioni predefinite.

en: An unknown error occurred in SexyBookmarks
it: È stato rilevato un errore in SexyBookmarks

en: Animate-expand multi-lined bookmarks?
it: Mostra l'animazione per i preferiti su più linee?

en: Authenticate
it: Autenticati

en: Authenticated
it: Autenticato

en: Auto-space/center the bookmarks?
it: Centra-spazia automaticamente i preferiti?

en: Background Color for Tooltips:
it: Colore di sfondo per i Tooltips:

en: Below Content
it: Sotto al contenuto

en: Below bookmarks to the Left
it: Sotto i preferiti a sinistra

en: Below bookmarks to the Right
it: Sotto i preferiti a destra

en: Blend this!
it: Blenddalo!

en: Blog this on
it: Bloggalo con

en: Bookmarks this on
it: Aggiungilo in

en: Box this on
it: Boxalo su

en: Bug Submission Form
it: Form per la segnalazione dei bug

en: Bump this on
it: Bumpalo su

en: Button Style
it: Stile dei bottoni

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Cancel
it: Annulla

en: Center
it: Centra

en: Changes saved successfully. However, settings are not optimal until you resolve the issue listed above.
it: Modifiche salvate con successo. Tuttavia, le impostazioni non sono ottimali fino a che non risolvi il problema di cui sopra.

en: Changes saved successfully. However, you should try to generate a custom sprite again later.
it: Modifiche salvate con successo. Tuttavia, più tardi puoi cercare di generare un nuovo sprite personalizzato.

en: Characters:
it: Caratteri:

en: Check out %sour blog%s for additional customization options.
it: Vai al %snostro blog%s per maggiori opzioni di customizzazione.

en: Check this box ONLY if you notice jQuery being loaded twice in your source code!
it: Seleziona questa voce solo se noti che il codice jQuery viene caricato due volte nel codice sorgente della pagina!

en: Check this box if you include Facebook's Like/Send buttons. These buttons may not work with this option turned off.
it: Selezionare questa casella se si includono i pulsanti Mi piace/Invio di Facebook. Questi pulsanti potrebbero non funzionare con questa opzione disattivata.

en: Check this box if you want the SexyBookmarks javascript to be loaded in your blog's footer.
it: Seleziona questa opzione se vuoi che il codice javascript di SexyBookmarks venga caricato nel footer del tuo blog.

en: Check this box to include %s in your bookmarking menu
it: Selezionare questa opzione per includere %s nel tuo bookmarking menu

en: Click here for help with this option
it: Supporto per questa opzione

en: Clip this to
it: Ritaglialo per

en: Close Message
it: Chiudi messaggio

en: Compatibility Settings
it: Impostazioni di compatibilità

en: Configuration Instructions:
it: Istruzioni di configurazione:

en: Configure Custom Tweet Template:
it: Configura template personalizzato di Tweet:

en: Delete the directory named "sexy-mods".
it: Elimina la cartella "sexy-mods".

en: Deselect the "Use custom mods" option.
it: Togli la spunta alla voce "Usa le modifiche personali".

en: Digg this!
it: Diggalo!

en: Directory Permissions
it: Permessi cartella

en: Disable SexyBookmarks on this page.
it: Disattiva SexyBookmarks in questa pagina.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Don't use a shortener
it: Non usare gli URL semplificati

en: Drag to reorder.
it: Trascina per riordinare.

en: Email this to a friend?
it: Vuoi segnalarlo via mail ad un amico?

en: Email this via
it: Manda email con

en: Enabled (recommended)
it: Abilitato (raccomandato)

en: Enabled Networks
it: Network abilitati

en: Engage with this article!
it: Engage con questo articolo!

en: Enter the API key that you registered for your application.
it: Inserire la chiave API che avete registrato per l'applicazione.

en: Example Configurations:
it: Configurazioni di esempio:

en: Example Tweet Output:
it: Esempio output di Tweet:

en: Feature Request Form
it: Form per la richiesta di nuove caratteristiche

en: For Facebook, Twitter, Google Buzz and Delicious
it: Per Facebook, Twitter, Google Buzz e Delicious

en: Frequently Asked Questions
it: Domande frequenti

en: Functionality Settings
it: Impostazioni funzionali

en: Get Share Pro
it: Scarica Share Pro

en: Go to the SexyBookmarks plugin options page. (Settings->SexyBookmarks)
it: Vai alla pagina delle impostazioni di SexyBookmarks (Impostazioni->SexyBookmarks).

en: Grind this! on
it: Grinddalo su

en: Helpful Plugin Links
it: Link utili:

en: Hide menu from mobile browsers?
it: Nascondi il menu nei browser per dispositivi mobili?

en: How it works...
it: Come funziona...

en: If you happen to mess things up, you can follow these directions to reset the plugin back to normal and try again if you wish:
it: Se vengono generati degli errori inaspettati, puoi seguire le seguenti istruzioni per ripristinare la versione originale del plugin e ricominciare a modificarlo:

en: In Case of Emergency
it: In caso di emergenza

en: Include Facebook Like Button
it: Includi il pulsante Mi piace di Facebook

en: Include Facebook Send Button
it: Includi il pulsante di invio a Facebook

en: Include Google +1 Button
it: Includi il bottone Google +1

en: Index Only
it: Solo indici

en: Installation &amp; Usage Guide
it: Installazione e guida all'uso

en: Just a quick note... When you edit the styles and images to include your own custom backgrounds, icons, and CSS styles, be aware that those changes will not be reflected on the plugin options page. In other words: when you select your networks to be displayed, or when you select the background image to use, it will still be displaying the images from the original plugin directory.
it: Una breve nota: non ci sarà alcuna traccia delle tue eventuali modifiche allo stile CSS ed alle immagini. In altre parole, nelle voci successive (Network da mostrare o Immagine di sfondo) vedrai sempre le immagini originali del plugin.

en: Load Time Optimized
it: Tempo di caricamento ottimizato

en: Load scripts in Footer
it: Carica script nel footer

en: Login to your WordPress dashboard.
it: Accedi al pannello di amministrazione di WordPress.

en: Login to your server via FTP or SSH. (whichever you are more comfortable with)
it: Connettiti al tuo server via FTP o SSH (scegli il protocollo più comodo).

en: Made with Much Love, these Icons are © Shareaholic
it: Realizzata con tanto amore, queste icone sono © Shareaholic

en: Manual Mode
it: Posizionamento manuale

en: Mark this on
it: Segnalo su

en: Meet the people who spread your content the most:
it: Incontra le persone che maggiormente diffondono i contenuti:

en: Menu Location (in relation to content):
it: Posizione del menu (rispetto al contenuto):

en: Menu Placement
it: Posizionamento del menu

en: Most Popular
it: I più popolari

en: NOTICE: Shareaholic needs to be configured... Please visit the %sPlugin Options Page%s and set your preferences.
it: AVVISO: Shareaholic deve essere configurato... Si prega di visitare la %sPagina opzioni del plugin%s ed impostare le preferenze.

en: NOTICE: Shareaholic was just updated... Please visit the %sPlugin Options Page%s and re-save your preferences.
it: AVVISO: Shareaholic è stato appena aggiornato... Si prega di visitare la %sPagina opzioni del plugin%s ed impostare le preferenze.

en: NOTICE: We have noticed that you are using an old version of PHP. It is highly recommended that you upgrade to PHP 5 or higher to avail certain advanced Shareaholic features.  Also, if you do not upgrade to PHP 5 you will not be able to run WordPress 3.2+
it: AVVISO: Abbiamo notato che si sta utilizzando una vecchia versione di PHP. Si consiglia vivamente di eseguire l'aggiornamento a PHP 5 o superiori per avvalersi di alcune caratteristiche avanzate di Shareaholic. Inoltre, se non si esegue l'aggiornamento a PHP 5 non si sarà in grado di usare WordPress 3.2 +

en: NOTICE: Your spritegen directory isn't writable... Please %sCHMOD%s your spritegen directory to ensure that Shareaholic remains working like a charm...
it: AVVISO: La vostra cartella spritegen non è scrivibile... Si prega di impostare le protezioni della cartella spritegen con %sCHMOD%s per garantire che Shareaholic funzioni bene...

en: Navigate to your wp-content directory.
it: Raggiungi la cartella wp-content.

en: Need help with this? Find it in the %sofficial install guide%s.
it: Hai bisogno di supporto? Cerca nella %sguida ufficiale di installazione%s.

en: None
it: Nessuno

en: Once you have saved your changes, you will be able to edit the image sprite that holds all of the icons for Shareaholic as well as the CSS which accompanies it. Just be sure that you do in fact edit the CSS if you edit the images, as it is unlikely the heights, widths, and background positions of the images will stay the same after you are done.
it: Una volta salvate le modifiche, potrai ritoccare il set di icone di SexyBookmarks e il codice CSS che lo gestisce. Assicurati di aggiornare le proprietà CSS come width, heigth e background-position in maniera opportuna o potresti riscontrare errori nella visualizzazione delle animazioni.

en: Open Links in New Window
it: Apri i link in una nuova finestra

en: Override Styles With Custom Mods Instead?
it: Applicare le modifiche allo stile di default?

en: Pages &amp; Index
it: Pagine e indici

en: Pages Only
it: Solo pagine

en: Ping this on
it: Notificalo su

en: Placement Location:
it: Posizionamento:

en: Please choose where you want the menu displayed.
it: Scegli dove vorresti visualizzare il menu.

en: Please choose where you would like the menu to be displayed.
it: Scegli dove vorresti visualizzare il menu.

en: Plugin Aesthetics
it: Impostazioni grafiche

en: Plugin Health Status
it: Stato di salute del plugin

en: Post on Google Buzz
it: Pubblicalo su Google Buzz

en: Post this on
it: Pubblicalo su

en: Post this to
it: Pubblicalo su

en: Posts &amp; Index
it: Articoli e indici

en: Posts &amp; Pages
it: Articoli e pagine

en: Posts Only
it: Solo articoli

en: Posts, Pages, &amp; Index
it: Articoli, pagine e indici

en: Posts, pages, or the whole shebang?
it: Articoli, pagine o tutto?

en: Promote this on
it: Pubblicizzalo su

en: Push this on
it: Sparalo in

en: Register your account today to recieve update info via email.
it: Registra oggi il tuo account per ricevere via e-mail info su aggiornamenti.

en: Reset Settings
it: Resetta impostazioni

en: Running PHP5+
it: PHP5+ in uso

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save this to
it: Salvalo su

en: Save your changes.
it: Salva le modifiche.

en: Seed this on
it: Seeddalo su

en: Select
it: Seleziona

en: Select the Networks to display. Drag to reorder.
it: Seleziona i network da mostrare. Trascina per riordinare.

en: Send this page to
it: Invia questa pagina a

en: Settings
it: Impostazioni

en: SexyBookmarks has been disabled on this page
it: SexyBookmarks è stato disattivato in questa pagina

en: Share this on
it: Condividi su

en: Share this via
it: Condividi con

en: Shareaholic Analtyics is coming!!!!
it: Sta arrivando Shareaholic Analytics!!!!

en: Shareaholic Browsers Add-ons
it: Browser Add-ons da Shareaholic

en: Shareaholic Professional is coming!!!!
it: Sta arrivando Shareaholic Professional!!!!

en: Shareaholic for Publishers
it: Shareaholic per gli editori

en: Shareaholic for Publishers [BETA]
it: Shareaholic per gli editori [BETA]

en: Show Share Counters
it: Mostra i contatori di condivisione

en: Show Shareaholic Link
it: Mostra link a Shareaholic

en: Show counter for +1 Button:
it: Mostra contatore pe il bottone +1:

en: Show in RSS feed?
it: Mostrare nei feed RSS?

en: Since you have chosen for the plugin to override the style settings with your own custom mods, it will now pull the files from the new folders it is going to create on your server as soon as you save your changes. The file/folder locations should be as follows:
it: Hai scelto di sovrascrivere le impostazioni predefinite di stile con le tue modifiche che saranno scritte su file non appena le salverai. I percorsi file/cartella dovrebbero essere i seguenti:

en: Space
it: Spazia

en: Sphinn this on
it: Sphinnalo su

en: Spring this on
it: Springalo su

en: Status
it: Stato

en: Store this link on
it: Memorizzalo in

en: Stumble upon something good? Share it on StumbleUpon
it: Hai trovato qualcosa di buono? Condividilo su StumbleUpon

en: Submit a Translation
it: Spedisci una traduzione

en: Submit this link to
it: Sottomettilo in

en: Submit this story to
it: Invia questa storia a

en: Submit this to
it: Invia a

en: Submit tip to
it: Suggeriscilo in

en: Subscribe to the comments for this post?
it: Vuoi iscriverti ai commenti per questo post?

en: Suggest this article to
it: Suggerisci questo articolo a

en: Switch on "new mode" to enable exclusive advanced features:
it: Seleziona il "nuovo" modo per l'abilitazione delle opzione esclusive:

en: Text Color for Tooltips:
it: Colore del testo per i Tooltips:

en: Thanks &amp; Credits
it: Ringraziamenti e crediti

en: This option is intended %STRICTLY%s for users who understand how to edit CSS/JS and intend to change/edit the associated images themselves. Unfortunately, no support will be offered for this feature, as I cannot be held accountable for your coding and/or image editing mistakes.
it: Questa opzione è destinata %sRIGOROSAMENTE%s per gli utenti che sanno come modificare il CSS/JS e intendono cambiare/modificare da soli le immagini associate. Nessun supporto verrà offerto per questa funzione, in quanto non posso essere ritenuto responsabile per i vostri errori di codifica e/o editing delle immagini.

en: Tip this to
it: Suggeriscilo su

en: To Fix: Please appropriately 
                                                                            %sCHMOD%s your /spritegen directory.
it: Per correggere: cambiate propriamente 
                                                                            con %sCHMOD%s la vostra cartella /spritegen.

en: Track Generated Links?
it: Traccia i link generati?

en: Track Performance
it: Tenere traccia delle prestazioni

en: Tweet This!
it: Tweetalo!

en: Twitter Options
it: Opzioni di Twitter

en: Use Designer Tooltips
it: Utilizza i Designer Tooltips

en: Use a background image?
it: Usare un'immagine di sfondo?

en: Use new version?
it: Usare la nouva versione?

en: Using the strings %s and %s you can fully customize your tweet output.
it: Utilizzando le stringhe %s e %s è possibile personalizzare completamente l'output di tweet.

en: WARNING: The request for a custom sprite has timed out. Reverting to default sprite files.
it: ATTENZIONE: La richiesta di uno sprite personalizzato è scaduta. Ripristino dei file di sprite predefiniti.

en: WARNING: You are about to reset all settings to their default state! Do you wish to continue?
it: ATTENZIONE: stai per ripristinare tutte le impostazioni predefinite! Vuoi continuare?

en: WARNING: You need to delete the current custom sprite %s before the plugin can write to the folder. %sNeed Help?%s
it: ATTENZIONE: è necessario eliminare l'attuale %s sprite personalizzato prima che il plugin sia in grado di scrivere nella cartella. %sServe aiuto?%s

en: WARNING: You need to delete the current custom stylesheet %s before the plugin can write to the folder. %sNeed Help?%s
it: ATTENZIONE: è necessario eliminare l'attuale %s stylesheet personalizzato prima che il plugin sia in grado di scrivere nella cartella. %sServe aiuto?%s

en: WARNING: Your %sspritegen folder%s is not writeable by the server! %sNeed Help?%s
it: ATTENZIONE:la tua cartella %sspritegen%s non è scrivibile dal server! %sServe aiuto?%s

en: WP-Minify Compatibility Mode
it: Modalità compatibile di WP-Minify

en: Warning!
it: Attenzione!

en: We are excited to offer you a host of features like Analytics to give you insight about your website traffic and user activity.Be the first one to grab the opportunity and register for a free account today!!
it: Siamo entusiasti di offrirvi una serie di funzioni come Analytics per farvi vedere il traffico sul vostro sito web e l'attività degli. Siate il primo ad afferrare l'occasione e registrarsi per un account gratuito, oggi!

en: What are you waiting for? <b>Access detailed %ssocial engagement analytics%s about your website for FREE right now!</b><br><br>You have been selected to preview the upcoming premium analytics add-on for SexyBookmarks for FREE for a limited time - so hurry before it is too late! These analytics are designed to help you grow your traffic and referrals.
it: Cosa state aspettando? <b>Accedete GRATIS a dettagliate %ssocial engagement analytics%s per il vostro sito!</b><br><br>Siete stato selezionato per visualizzare in anteprima e GRATUITAMENTE per un tempo limitato il nostro imminente add-on per SexyBookmarks premium analytics. Queste analisi hanno lo scopo di aiutarvi a farvi aumentare il traffico ed i rinvii. Quindi affrettatevi!

en: Which URL Shortener?
it: Quale servizio usi per semplificare gli URL?

en: Why Register ?
it: Perché registrarsi?

en: Yes
it: Si

en: Yes (recommended)
it: Si (raccomandato)

en: You can switch back at any time.
it: È possibile tornare indietro in qualsiasi momento.

en: You can't display the menu if you don't choose a few sites to add to it!
it: Non è possibile visualizzare il menu, se non scegli qualche sito da aggiungere ad esso!

en: You must first download and activate the %sTwitter Friendly Links Plugin%s before hosting your own short URLs...
it: Devi scaricare ed attivare %sTwitter Friendly Links Plugin%s prima di usare i tuoi URL semplificati...

en: You must first download and activate the %sYOURLS Plugin%s before hosting your own short URLs...
it: Devi scaricare ed attivare %sYOURLS Plugin%s prima di usare i tuoi URL semplificati...

en: Your changes have been saved successfully!
it: Le tue modifiche sono state salvate con successo!

en: a 'Subscribe to Comments' link
it: il solito link 'Sottoscrivi i commenti'

en: an 'Email to a Friend' link
it: il solito link 'Segnala ad un amico via mail'

en: jQuery Compatibility Fix
it: Patch per la compatibilit&agrave; con jQuery

en: or
it: o

en: reset
it: resetta

en: switch on "new" mode below to enable these exclusive features
it: seleziona il "nuovo" modo qui sotto per l'abilitazione delle opzione esclusive
