SexyBookmarks v3.2.8 - en to pt translation catalogue (172 entries)

en:  (Russian)
pt:  (Russo)

en: (sent via http://shareaholic.com)
pt: (postado via http://shareaholic.com)

en: (sent via shareaholic)
pt: (enviada por Shareaholic)

en: Above & Below Content
pt: Acima & Abaixo

en: Above Content
pt: Acima

en: Add nofollow to the links?
pt: Adicionar nofollow aos links?

en: Add this link to
pt: Adicionar este link

en: Add this to
pt: Adicionar ao

en: Add this to Wykop!
pt: Adicionar ao Wykop!

en: Add to a lense on
pt: Publicar no

en: All
pt: Todas

en: All settings have been reset to their default values.
pt: Todas as configurações foram redefinidas para seus valores padrão.

en: An unknown error occurred in SexyBookmarks
pt: Ocorreu um erro desconhecido no SexyBookmarks

en: Animate-expand multi-lined bookmarks?
pt: Expansão animada em marcadores multilinhas?

en: Auto-space/center the bookmarks?
pt: Espaçar e centralizar automaticamente os marcadores?

en: BETA Testing
pt: Teste Beta

en: Background Image Options
pt: Opções da Imagem de Plano de Fundo

en: Below Content
pt: Abaixo

en: Blend this!
pt: Publicar no

en: Blog this on
pt: Postar no

en: Bookmarks this on
pt: Favoritar no

en: Box this on
pt: Postar no

en: Bug Submission Form
pt: Reportar Bug

en: Bump this on
pt: Publicar no

en: Cancel
pt: Não

en: Center
pt: Centralizar

en: Changes saved successfully. However, settings are not optimal until you resolve the issue listed above.
pt: Alterações salvas com sucesso. No entanto, as definições não são os ideais até que resolva o problema listado acima.

en: Changes saved successfully. However, you should try to generate a custom sprite again later.
pt: Alterações salvas com sucesso. No entanto, você deve tentar gerar um sprite custom novamente mais tarde.

en: Characters:
pt: Caracteres:

en: Check this box ONLY if you notice jQuery being loaded twice in your source code!
pt: Só marque essa caixa caso descubra que o jQuery está sendo carregado duas vezes

en: Check this box if you want the SexyBookmarks javascript to be loaded in your blog's footer.
pt: Marque esta caixa se desejar que o javascript SexyBookmarks para ser carregado no rodapé do seu blog.

en: Check this box to include %s in your bookmarking menu
pt: Marque esta caixa para incluir %s no seu menu de favoritos

en: Click here for help with this option
pt: Obtenha ajuda sobre esta opção

en: Click here to close this message
pt: Clique aqui para fechar esta mensagem

en: Clip this to
pt: Marcar no

en: Close Message
pt: Fechar Mensagem

en: Configuration Instructions:
pt: Instruções de configuração:

en: Configure Custom Tweet Template:
pt: Configurar Modelo Tweet personalizados:

en: Default Content Category:
pt: Categoria de conteúdo padrão:

en: Default Media Type:
pt: Tipo de mídia padrão:

en: Default Tags:
pt: Tags Padrão:

en: Delete the directory named "sexy-mods".
pt: Exclua a pasta "sexy-mods".

en: Deselect the "Use custom mods" option.
pt: Desmarque a opção "Usar modificações personalizadas".

en: Digg this!
pt: Enviar para o Digg!

en: Don't use a shortener
pt: Não use um encurtador

en: Email this to a friend?
pt: Enviar para um amigo?

en: Email this via
pt: Enviar e-mail via

en: Enabled Networks
pt: Ativar Redes

en: Engage with this article!
pt: Envolva-se com este artigo!

en: Enter a comma separated list of general tags which describe your site's posts as a whole. Try not to be too specific, as one post may fall into different *tag categories* than other posts.
pt: Digite uma lista separada por vírgulas com as tags gerais que descrevem seus artigos como um todo. Tente não ser tão específico devido a que alguns posts podem cair em diferentes "categorias de tags" que outros artigos.

en: Entertainment
pt: Entretenimento

en: Example Configurations:
pt: Exemplo de Configurações:

en: Example Tweet Output:
pt: Exemplode Saída Tweet:

en: Feature Request Form
pt: Solicitação de Recurso

en: Frequently Asked Questions
pt: Perguntas Frequentes

en: Functionality Settings
pt: Configurações de Funcionalidade

en: General Functionality Options:
pt: Opções Gerais:

en: Go to the SexyBookmarks plugin options page. (Settings->SexyBookmarks)
pt: Ir para a página de opções SexyBookmarks plugin. (SexyBookmarks->Configurações)

en: Grind this! on
pt: Publicar no

en: Helpful Plugin Links
pt: Links Úteis

en: Hide menu from mobile browsers?
pt: Ocultar menu em navegadores móveis?

en: How it works...
pt: Como funciona...

en: If you happen to mess things up, you can follow these directions to reset the plugin back to normal and try again if you wish:
pt: Se acontecer de você bagunçar as coisas, você pode seguir estas instruções para redefinir o plugin de volta ao normal e tente novamente, se desejar:

en: In Case of Emergency
pt: Em Caso de Emergência

en: Index Only
pt: Só Index

en: Installation &amp; Usage Guide
pt: Guia de Instalação e Utilização

en: Just a quick note... When you edit the styles and images to include your own custom backgrounds, icons, and CSS styles, be aware that those changes will not be reflected on the plugin options page. In other words: when you select your networks to be displayed, or when you select the background image to use, it will still be displaying the images from the original plugin directory.
pt: Repare que quando você edita os estilos e imagens para incluir seus próprios planos de fundo, ícones e CSS você deve estar ciente de que estas alterações não serão refletidas na página de configurações e portanto quando você selecionar suas redes ou quando você selecionar um plano de fundo para exibir, estará mostrando na verdade as imagens da pasta original do plugin e não as que você modificou.

en: Lifestyle
pt: Estilo de Vida

en: Load scripts in Footer
pt: Mostar Scripts no rodapé

en: Login to your WordPress dashboard.
pt: Entre no seu Painel do WordPress.

en: Login to your server via FTP or SSH. (whichever you are more comfortable with)
pt: Entrar no seu servidor via FTP ou SSH. (desde que você esteja confortável com isso)

en: Made with Much Love, these Icons are © Shareaholic
pt: Feito com muito amor, estes ícones são © Shareaholic

en: Manual Mode
pt: Modo Manual

en: Mark this on
pt: Marcar no

en: Menu Location (in relation to content):
pt: Localização do menu (de acordo com o conteúdo):

en: Menu Placement
pt: Posicionamento do Menu

en: Most Popular
pt: Mais Populares

en: NOTICE: Shareaholic needs to be configured... Please visit the %sPlugin Options Page%s and set your preferences.
pt: AVISO: Shareaholic precisa ser configurado... Por favor, visite %sPágina de Opções Plugin%s e defina suas preferências.

en: Navigate to your wp-content directory.
pt: Navegue até sua pasta wp-content.

en: Need help with this? Find it in the %sofficial install guide%s.
pt: Precisa de ajuda com isso? Encontre %sno guia oficial%s.

en: New tip submitted via the SexyBookmarks Plugin!
pt: Nova dica apresentadas através do Plugin SexyBookmarks!

en: No
pt: Não

en: None
pt: Nenhuma

en: Offbeat
pt: Pouco Frequente

en: Once you have saved your changes, you will be able to edit the image sprite that holds all of the icons for Shareaholic as well as the CSS which accompanies it. Just be sure that you do in fact edit the CSS if you edit the images, as it is unlikely the heights, widths, and background positions of the images will stay the same after you are done.
pt: Assim que suas alterações forem salvas, você será capaz de editar as imagens de cada ícone do SexyBookmarks assim como o CSS que as acompanham. Só tenha certeza de que você sabe de fato editar CSS caso altere as imagens para poder modificar igualmente os tamanhos e planos de fundo visando a perfeição quando tudo estiver pronto.

en: Open links in new window?
pt: Abrir links numa nova janela?

en: Override Styles With Custom Mods Instead?
pt: Substituir estilos por modificações personalizadas?

en: Pages &amp; Index
pt: Páginas &amp; Index

en: Pages Only
pt: Apenas Páginas

en: Password:
pt: Senha:

en: Ping this on
pt: Publicar no

en: Please choose where you want the menu displayed.
pt: Escolha onde deseja mostrar o menu.

en: Please choose where you would like the menu to be displayed.
pt: Selecione onde deseja que o menu seja exibido.

en: Plugin Aesthetics
pt: Caracteristicas do Plugin

en: Post on Google Buzz
pt: Postar no Google Buzz

en: Post this on
pt: Publicar no

en: Post this to
pt: Publicar no

en: Posts &amp; Pages
pt: Posts &amp; Páginas

en: Posts Only
pt: Somente Mensagens

en: Posts, Pages, &amp; Index
pt: Posts, Páginas, &amp; Index

en: Posts, pages, or the whole shebang?
pt: Mostrar nos artigos, nas páginas ou nos dois?

en: Primary Content Category:
pt: Categoria de conteúdo primária:

en: Promote this on
pt: Promover no

en: Push this on
pt: Publicar no

en: Reset Settings
pt: Reset Configurações

en: Reset all Short URLs
pt: Redefinir todos os endereços curtos

en: Save Changes
pt: Salvar Alterações

en: Save this to
pt: Publicar no

en: Save your changes.
pt: Salve suas alterações.

en: Science
pt: Saber

en: Seed this on
pt: Publicar no

en: Select
pt: Selecione

en: Select the Networks to display. Drag to reorder.
pt: Selecione as Redes que deseja exibir. Arraste para organizar.

en: Send this page to
pt: Enviar página para o

en: Settings
pt: Configurações

en: SexyBookmarks has been disabled on this page
pt: SexyBookmarks foi desativado nessa página

en: Share this on
pt: Compartilhar no

en: Share this via
pt: Compartilhar via

en: Shareaholic Browsers Add-ons
pt: Browsers Shareaholic Add-ons

en: Short URL(s) have been reset.
pt: Os endereços encurtados foram redefinidos.

en: Show in RSS feed?
pt: Mostrar no Feed RSS?

en: Since you have chosen for the plugin to override the style settings with your own custom mods, it will now pull the files from the new folders it is going to create on your server as soon as you save your changes. The file/folder locations should be as follows:
pt: Devido a escolha para substituição de estilos por suas próprias modificações, isso colocará os arquivos em novas pastas que serão criadas assim que você salvar as alterações. Os locais dos arquivos e pastas devem ser estes:

en: Space
pt: Espaçar

en: Sphinn this on
pt: Publicar no

en: Spring this on
pt: Publicar no

en: Store this link on
pt: Guardar este link no

en: Stumble upon something good? Share it on StumbleUpon
pt: Encontrou algo bom? Compartilhe no StumbleUpon

en: Submit a Translation
pt: Enviar Tradução

en: Submit this link to
pt: Enviar link para o

en: Submit this story to
pt: Enviar história para o

en: Submit this to
pt: Enviar para

en: Submit tip to
pt: Enviar dica para

en: Subscribe to the comments for this post?
pt: Acompanhar comentários deste artigo?

en: Suggest this article to
pt: Sugerir este artigo para

en: Thanks &amp; Credits
pt: Agradecimentos &amp; Créditos

en: This list is primarily used as a failsafe in case you forget to enter WordPress tags for a particular post, in which case this list of tags would be used so as to bring at least *somewhat* relevant search queries based on the general tags that you enter here.
pt: Esta lista é usada como um tipo de proteção caso você esqueça de digitar as tags para um artigo em particular, o que nesse caso irá listar as tags que devem ser usadas visando de algum modo trazer buscas relevantes baseadas nas tags que você inserir aqui.

en: This option is intended %STRICTLY%s for users who understand how to edit CSS/JS and intend to change/edit the associated images themselves. Unfortunately, no support will be offered for this feature, as I cannot be held accountable for your coding and/or image editing mistakes.
pt: Esta opção destina-se %estritamente%s para usuários que entendem como editar CSS/JS e pretendo mudar e editar as imagens associadas. Infelizmente, não há suporte será oferecido por esta característica, já que não podem ser responsabilizados por seus códigos e ou erros de edição de imagem.

en: This will clear %sALL%s short URLs. - Are you sure?  Note: you will also need to "Save Changes" to complete the reset.
pt: Isto irá limpar %sTodas%s as URLS curtas. Você tem certeza? Nota: você também vai precisar de "Salvar alterações" para completar o reajuste.

en: Tip this to
pt: Indicar no

en: Track Generated Links?
pt: Seguir Links Gerados?

en: Track Performance?
pt: Controlar o Desempenho?

en: Tweet This!
pt: Enviar para o Twitter!

en: Twitter Options:
pt: Opções do Twitter:

en: Twittley Defaults:
pt: Padrões do Twittley:

en: Use a background image?
pt: Usar imagem de fundo?

en: Use the new version? (BETA)
pt: Use a nova versão? (BETA)

en: User ID:
pt: Usuário:

en: Using the strings %s and %s you can fully customize your tweet output.
pt: Usando as strings %s e %s você pode personalizar totalmente sua produção tweet.

en: WARNING: The request for a custom sprite has timed out. Reverting to default sprite files.
pt: ATENÇÃO: O pedido de um sprite custom expirou. Revertendo para o padrão de arquivos de sprite.

en: WARNING: You are about to reset all settings to their default state! Do you wish to continue?
pt: CUIDADO: Você está prestes a repor todas as definições para o estado padrão! Deseja continuar?

en: WARNING: You need to delete the current custom sprite %s before the plugin can write to the folder. %sNeed Help?%s
pt: AVISO: Você precisa apagar o sprite personalizada atual %s antes o plugin pode escrever para a pasta. %sNeed Ajuda?%s

en: WARNING: You need to delete the current custom stylesheet %s before the plugin can write to the folder. %sNeed Help?%s
pt: AVISO: Você precisa apagar o atual estilo personalizado %s antes do plugin pode escrever para a pasta. %sNeed Ajuda?%s

en: WARNING: Your %sspritegen folder%s is not writeable by the server! %sNeed Help?%s
pt: ATENÇÃO: Seu %sspritegen folder%s não é gravável pelo servidor! %sNeed Ajuda?%s

en: Warning!
pt: Cuidado!

en: We are anxious to hear what you think! If you would like to leave us some feedback, please follow %sthis link%s and share your thoughts and opinions with us.
pt: Estamos ansiosos para ouvir o que você pensa! Se você gostaria de nos deixar alguns comentários, por favor siga %seste link%s para partilhar os seus pensamentos e opiniões com a gente.

en: We completely re-wrote Shareaholic from the ground up to make it faster, leaner, better.
pt: Estamos completamente re-escreveu Shareaholic a partir do zero para torná-lo mais rápido, mais simples e muito melhor.

en: Which URL Shortener?
pt: Encurtador de endereços:

en: World &amp; Business
pt: Mundo &amp; Negócios

en: Yahoo! Buzz Defaults:
pt: Padrões do Yahoo Buzz:

en: Yes
pt: Sim

en: Yes (recommended)
pt: Sim (recomendado)

en: You can switch back at any time.
pt: Você pode voltar a qualquer momento.

en: You can't display the menu if you don't choose a few sites to add to it!
pt: Você não pode exibir o menu, se você não escolher alguns locais para adicionar a ele!

en: You must first download and activate the %sTwitter Friendly Links Plugin%s before hosting your own short URLs...
pt: Você deve primeiro baixar e ativar o %sTwitter Friendly Links Plugin%s antes de receber o seu próprio URLs curtas...

en: You must first download and activate the %sYOURLS Plugin%s before hosting your own short URLs...
pt: Você deve primeiro baixar e ativar o %sYOURLS Plugin%s antes de receber o seu próprio URLs curtas...

en: Your changes have been saved successfully!
pt: Alterações salvas com sucesso!

en: a 'Subscribe to Comments' link
pt: um link "Acompanhar Comentários"

en: an 'Email to a Friend' link
pt: link "Envie para um amigo"

en: close
pt: fechar

en: jQuery Compatibility Fix
pt: Correção de Compatibilidade jQuery

en: jQuery Related Options
pt: Opções Relacionadas a jQuery

en: or
pt: ou
