SexyBookmarks v3.0 - en to ru translation catalogue (139 entries)

en:  (Dutch)
ru:  (Голландский)

en:  (Estonian)
ru:  (Эстонский)

en:  (Japanese)
ru:  (Японский)

en:  (Polish)
ru:  (Польский)

en:  (Russian)
ru:  (Русский)

en:  (Spanish)
ru:  (Испанский)

en:  (Swedish)
ru:  (Шведский)

en:  for users who understand how to edit CSS/JS and intend to change/edit the associated images themselves. No support will be offered for this feature, as I cannot be held accountable for your coding/image-editing mistakes. Furthermore, this feature was implemented as a favor to the thousands of you who asked for such a feature, and as such, I would appreciate it if you could refrain from sending nasty emails when you break the plugin due to coding errors of your own.
ru:  для пользователей, разбирающихся в программировании CSS/JS и которые смогут отредактировать связанные с ними изображения. Никакой поддержки пользователей, связанной с работой данной функции осуществляться не будет, т.к. я не могу отвечать за ошибки, допущенные Вами в процессе программирования. Более того, данная функция была добавлена только по многочисленным Вашим просьбам и я буду очень признателен, если Вы воздержитесь от гневных писем в мой адрес, связанных с неработоспособностью плагина, после допущенных Вами же ошибок в программировании.

en: 'Email to a Friend' link
ru: Отправить другу ссылку по email

en: (Italian)
ru:  (Итальянский)

en: 100 bookmarks
ru: 100 закладок

en: Above Content
ru: Выше контента

en: Add nofollow to the links?
ru: Добавить nofollow к ссылкам закладок?

en: Add this link to
ru: Добавить ссылку на

en: Add this to
ru: Добавить в

en: Add this to Wykop!
ru: Добавить на Wykop!

en: All
ru: Все

en: Animate-expand multi-lined bookmarks?
ru: Включить анимацию, если закладки расположены в несколько рядов?

en: Auto-space/center the bookmarks?
ru: Автоматически выравнивать закладки?

en: Background Image Options
ru: Настройка фонового изображения

en: Below Content
ru: Ниже контента

en: Bug Submission Form
ru: Сообщить об ошибке

en: Cancel
ru: Отменить

en: Center
ru: По центру

en: Check this box ONLY if you notice jQuery being loaded twice in your source code!
ru: Выберите, если Вы обнаружите в исходном коде, что jQuery загружается дважды!

en: Check this box if you want the SexyBookmarks javascript to be loaded in your blog's footer.
ru: Выберите, если хотите, чтобы javascript SexyBookmarks загружался в футере.

en: Check this box to include %s in your bookmarking menu
ru: Отметьте, что бы включить %s в список отображаемых закладок

en: Click here for help with this option
ru: Нажмите, что бы получить помощь по данной настройке

en: Click here to close this message
ru: Закрыть сообщение

en: Clip this to
ru: Сохранить на

en: Close Message
ru: Закрыть данное сообщение

en: Default Content Category:
ru: Рубрика по умолчанию:

en: Default Media Type:
ru: Формат по умолчанию:

en: Default Tags:
ru: Метки по умолчанию:

en: Delete the directory named "sexy-mods".
ru: Удалите там каталог "sexy-mods".

en: Deselect the "Use custom mods" option.
ru: Отключите пункт "Переопределить стили самостоятельно"

en: Disable sponsor messages?
ru: Отключить спонсорские сообщения

en: Don't use a shortener
ru: Не использовать короткие URL

en: Email this to a friend?
ru: Отправить по email другу?

en: Enabled Networks
ru: Включенные закладки

en: Enter Custom Amount?
ru: Введите сумму

en: Enter a comma separated list of general tags which describe your site's posts as a whole. Try not to be too specific, as one post may fall into different *tag categories* than other posts.
ru: Введите через запятую список меток, описывающих Ваш сайт. Старайтесь быть не слишком конкретными, т.к. одна запись может быть привязана к несколькими метками.

en: Feature Request Form
ru: Пожелания

en: Frequently Asked Questions
ru: ЧаВО (FAQ)

en: Functionality Settings
ru: Настройки основных функций

en: General Functionality Options:
ru: Основные настройки:

en: Go to the SexyBookmarks plugin options page. (settings->sexybookmarks)
ru: Перейдите на страницу управления плагином SexyBookmarks (Параметры->SexyBookmarks)

en: Google Bookmarks
ru: Закладки Google

en: Helpful Plugin Links
ru: Ссылки помощи:

en: Hide menu from mobile browsers?
ru: Скрывать закладки для мобильных устройств?

en: How it works...
ru: Как это работает...

en: I thought this article might interest you.
ru: Я думаю, что эта статья может заинтересовать.

en: If you happen to completely screw up the code, you can follow these directions to reset the plugin back to normal and try again if you wish:
ru: Если в результате внесенных изменений плагин полностю стал неработоспособным, для его восстановления выполните следующие инструкции:

en: If you like SexyBookmarks and wish to contribute towards it's continued development, you can use the form below to do so.
ru: Если Вам понравился плагин и Вы хотите поддержать разработчиков материально, что будет способствовать дальнейшему развитию плагина, можете использовать форму ниже

en: In Case of Emergency
ru: В случае необходимости

en: Index Only
ru: Только на главной

en: Installation &amp; Usage Guide
ru: Установка и использование

en: Just a quick note... When you edit the styles and images to include your own custom backgrounds, icons, and CSS styles, be aware that those changes will not be reflected on the plugin options page. In other words: when you select your networks to be displayed, or when you select the background image to use, it will still be displaying the images from the original plugin directory.
ru: Маленькое замечание... После того, как Вы внесете все изменения в изображения иконок и в стили, имейте в виду, что они не будут отображаться в панели управления плагина. Другими словами, видимые иконки на сайте и в панели управления совпадать не будут. Изображения в панели управления будут по прежнему использоваться из оригинального каталога плагина.

en: Load scripts in Footer
ru: Загружать скрипты в футере

en: Login to your WordPress dashboard.
ru: Войдите в панель управления WordPress.

en: Login to your server via FTP or SSH. (whichever you are more comfortable with)
ru: Зайдите на сайт по SSH, FTP или иным удобным для Вас способом.

en: Manual Mode
ru: Определить самому

en: Mark this on
ru: Отметить на

en: Maybe you would consider <a href="%s">donating</a>?
ru: Возможно Вы желаете рассмотреть вопрос о <a href="%s">вознаграждении</a> авторам?

en: Menu Location (in relation to content):
ru: Расположение меню (относительно контента):

en: Menu Placement
ru: Размещение меню

en: Most Popular
ru: Наиболее популярные

en: MyPlace
ru: МоёМесто

en: Navigate to your wp-content directory.
ru: Перейдите в каталог wp-content.

en: Need help with this? Find it in the <a href="%s">official install guide.
ru: Нужна помощь? Поищите на <a href="%s">официальном сайте.

en: No
ru: Нет

en: None
ru: Ни одной

en: Once you have saved your changes, you will be able to edit the image sprite that holds all of the icons for SexyBookmarks as well as the CSS which accompanies it. Just be sure that you do in fact edit the CSS if you edit the images, as it is unlikely the heights, widths, and background positions of the images will stay the same after you are done.
ru: После сохранения изменений Вы сможете редактировать изображение содержащее все иконки закладок используемых в SexyBookmarks и связанный с ними CSS. После правки изображения не забудьте внести изменение в CSS, т.к. вряд ли позиции иконок и их смещение остануться прежними.

en: Open links in new window?
ru: Открывать ссылки в новом окне?

en: Other SexyBookmarks Platforms
ru: SexyBookmarks на других платформах

en: Override Styles With Custom Mods Instead?
ru: Переопределить стили самостоятельно?

en: Pages &amp; Index
ru: Страницы и главная

en: Pages Only
ru: Только на страницах

en: Password:
ru: Пароль:

en: Pay with PayPal!
ru: Заплатить через PayPal!

en: Please choose where you want the menu displayed.
ru: Выберите, где бы Вы хотели видеть меню.

en: Please choose where you would like the menu to be displayed.
ru: Выберите место расположения меню.

en: Plugin Aesthetics
ru: Настройки внешнего вида

en: Post this on
ru: Отправить на

en: Post this to
ru: Отправить на

en: Posts &amp; Index
ru: Записи и главная

en: Posts &amp; Pages
ru: Записи и страницы

en: Posts Only
ru: Только в записях

en: Posts, Pages, &amp; Index
ru: Записи, страницы и главная

en: Posts, pages, or the whole shebang?
ru: Записи, страницы или где еще?

en: Primary Content Category:
ru: Основная рубрика:

en: Reset all Short URLs
ru: Очистить все короткие URL

en: STRICTLY
ru: ИСКЛЮЧИТЕЛЬНО

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save your changes.
ru: Сохраните изменения.

en: Seed this on
ru: Разместить на

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Preset Amount?
ru: Выберите сумму

en: Select the Networks to display. Drag to reorder.
ru: Выберите закладки, которые необходимо показывать. Перетаскивайте их для сортировки.

en: Settings
ru: Настройки

en: SexyBookmarks has been disabled on this page
ru: Отключить SexyBookmarks на этой странице

en: Share this on
ru: Разместить на

en: Short URL(s) have been reset.
ru: Короткие URL были очищены.

en: Shout-Outs
ru: Отдельное спасибо

en: Since you have chosen for the plugin to override the style settings with your own custom mods, it will now pull the files from the new folders it is going to create on your server as soon as you save your changes. The file/folder locations should be as follows:
ru: Поскольку Вы решили самостоятельно переопределить используемые стили, после того как Вы сохраните все сделанные изменения на Вашем сервере будут созданы следующие новые каталоги и файлы:

en: Space
ru: Растянуть

en: Stumble upon something good? Share it on StumbleUpon
ru: Нашли что-то интересное? Поделитесь этим на StumbleUpon

en: Submit a Translation
ru: Добавить перевод

en: Submit this to
ru: Разместить на

en: Subscribe to the comments for this post?
ru: Подписаться на комментарии к этой записи?

en: Support by Donating
ru: Поддержка и вознаграждения

en: This list is primarily used as a failsafe in case you forget to enter WordPress tags for a particular post, in which case this list of tags would be used so as to bring at least *somewhat* relevant search queries based on the general tags that you enter here.
ru: Данный список используется в случае, если Вы забыли записи назначить метки в WordPress.

en: This option is intended
ru: Данная функция предназначена

en: This will clear <u>ALL</u> short URLs. - Are you sure?
ru: Вы действительно желаете очистить <u>ВСЕ</u> короткие URL?

en: Top Supporters
ru: Лучшие спонсоры

en: Translation
ru: перевод

en: Translation Contributors
ru: Над переводом работали

en: Twitter Options:
ru: Настройки Twitter:

en: Twittley Defaults:
ru: Настройки по умолчанию для Twittley:

en: Use a URL shortening service?
ru: Использовать сервис коротких URL?

en: Use a background image?
ru: Использовать фоновое изображение?

en: WARNING: Your css and/or images folders are not writeable! <a href="%s">Need Help?</a>
ru: ВНИМАНИЕ: Ваш каталог с css и/или картинками недоступен на запись! <a href="%s">Нужна помощь?</a>

en: Warning!
ru: Внимание!

en: Which URL Shortener?
ru: Какой сервис использовать?

en: Yahoo! Buzz Defaults:
ru: Настройки по умолчанию для Yahoo! Buzz:

en: Yandex.Bookmarks
ru: Яндекс.Закладки

en: Yes
ru: Да

en: You can read the full article here
ru: Читать статью полностью

en: You can't display the menu if you don't choose a few sites to add to it!
ru: Вы не сможете использовать меню, не выбрав ни одного сервиса!

en: You must first download and activate the <a href="%s">Twitter Friendly Links Plugin</a> before hosting your own short URLs...
ru: Вы должны скачать и активировать <a href="%s">плагин Twitter Friendly Links</a>, прежде чем использовать этот вариант.

en: You must first download and activate the <a href="%s">YOURLS Plugin</a> before hosting your own short URLs...
ru: Вы должны скачать и активировать <a href="%s">плагин YOURLS</a>, прежде чем использовать этот вариант.

en: You need to select the primary category for any articles submitted to Twittley.
ru: Вы должны выбрать основной раздел статей для Twittley.

en: You need to set at least 1 default tag for any articles submitted to Twittley.
ru: Вы должны указать хотя бы 1 метку по умолчанию для Twittley.

en: Your changes have been saved successfully!
ru: Все изменения успешно сохранены!

en: a 'Subscribe to Comments' link
ru: 'Подписаться на комментарии'

en: an error occurred in SexyBookmarks
ru: Ошибка в SexyBookmarks

en: close
ru: закрыть

en: jQuery Compatibility Fix
ru: Исправление проблем совместимости jQuery

en: jQuery Related Options
ru: Настройки jQuery
